Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Cancept

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:
Napisz wiadomość
Poproś o telefon

Nowotwór u psa

Autor: Cancept, publikacja: 2016-03-09

Nowotwory są zjawiskiem coraz powszechniejszym, najczęściej występują u psów w średnim lub starszym wieku. Ze względu na to, że w dzisiejszych czasach ludzie i zwierzęta żyją coraz dłużej, coraz częściej wykrywane są u nich nowotwory.

Czym w ogóle jest nowotwór?

Pokrótce nowotworem jest każda nieprawidłowo złożona tkanka, na którą składają się komórki nieodwracalnie zmienione. Takie komórki tracą swoją zdolność do samokontroli, przez co dochodzi do niepohamowanego wzrostu nowotworowego. Zazwyczaj nowotwór występuje w formie guzów. U psów najczęściej występują nowotwory skóry, układu krwiotwórczego oraz układu nerwowego. Nowotwór u psa, tak samo jak u człowieka, może mieć charakter łagodny lub złośliwy. Guzy o charakterze łagodnym charakteryzują się wolnym wzrostem, otorbieniem, nie naciekają do innych tkanek oraz nie dają przerzutów. Do takich nowotworów zaliczają się tłuszczaki, brodawczaki oraz gruczolaki. Guzy o charakterze złośliwym składają się z komórek niedojrzałych, charakteryzują się szybkim wzrostem, brakiem otorbienia oraz są naciekające. Guzy złośliwe wnikają pomiędzy komórki tkanek prawidłowych, przez co trudno jest rozróżnić tkanki prawidłowe od tych zmienionych przez nowotwór. Nowotwór złośliwy może prowadzić do przerzutów i przemieszczać się po całym organizmie.

Wykrywanie i leczenie nowotworów

Do badań diagnostycznych przy nowotworach wykorzystywane są najczęściej: morfologia i biochemia krwi, badanie moczu, USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, badanie histopatologiczne oraz biopsja cienkoigłowa w celu potwierdzenia złośliwości guza. Najczęściej występującym nowotworem u psa jest guz sutka. Szacuje się, że średnio 50% wszystkich guzów sutka u suk to nowotwory złośliwe dające przerzuty do innych organów. Aby zmniejszyć ryzyko nowotworu gruczołu mlekowego, zaleca się wczesną sterylizację. Metoda leczenia nowotworu u psa zależy od dużej liczby czynników, m.in.: stanu zdrowia psa, rodzaju nowotworu, jego wielkości oraz występowania przerzutów. Jeśli mamy do czynienia z pojedynczym guzem łagodnym, nie dającym przerzutów – najczęściej wykorzystuje się onkologię chirurgiczną. Natomiast jeśli występuje więcej niż jeden guz, można skorzystać z leczenia uzupełniającego, jakim jest na przykład chemioterapia. Przy zauważeniu jakiejkolwiek zmiany na skórze, czy w zachowaniu naszego pupila, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się z nim do lekarza weterynarii.

Zdjęcie nr 1

Opracowano:
Jarosław Balcerzak
Cancept

Weterynarz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 6 521 Weterynarzy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Napisz wiadomość
Poproś o telefon